Két part között (Balatonszemes-Tihany-Révfülöp, 64 km)
Descarcă traseul în format GPX în aparatul tău GPS.Teljes táv: | 65 km |
---|
Össz. emelkedő: | 300 m |
---|---|
Össz. lejtő: | -300 m |
Magasság max.: | 142 m |
---|---|
Magasság min.: | 100 m |
Útvonal: Balatonszemes – Balatonszárszó – Balatonföldvár – Szántód – Szántódpuszta – Tihany – Aszófő – Örvényes – Balatonudvari – Balatonakali – Zánka – Balatonszepezd – Révfülöp – Balatonboglár – Balatonlelle – Balatonszemes
Akik szeretik kombinálni a biciklizést és a hajózást, biztosan kedvet kapnak ehhez a túrához. Balatonszemesről induló körtúra, amelynek kuriózuma, hogy a Balaton mindkét partját érinti a Révfülöp–Balatonboglár közti menetrend szerinti hajójárat és a tihanyi rév segítségével. A vadregényes Tihanyi-félsziget után csendes északi parti falvakon át haladunk, ahol a kisebb emelkedőkért cserébe rengeteg látnivalót kapunk. Egészen Révfülöpig megyünk, ahol a menetrend szerinti járattal áthajózunk Balatonboglárra, ahonnan a part menti úton biciklizve érünk vissza Balatonszemesre.
Indulás előtt tájékozódjunk a hajó menetrendekről!
Útvonal
Balatonszemesen a vasútállomás melletti ingyenes parkolótól indulhatunk. A vasútállomás előtt elhaladva rögtön a barátságos Fenyves parkba érünk, és nemrég épített, térkő burkolatú kerékpárúton gurulunk a magaspart tövében. Kiérünk a Tompa Mihály utcára, amelynek végén jobbra fordulunk, majd 100 méter után balra térünk a 7-es úttal párhuzamosan futó kiépített kerékpárútra. Majd 1500 méteren át tart a kifogásolható minőségű bringaút, de a végén vigasztalást találunk egy kerékpáros pihenő képében.
Szárszóra értünk, ahol immár a vasút túloldalán, kis forgalmú mellékutcákon vezet utunk a központi parkig. Itt találjuk az impozáns József Attila-emlékművet, míg a költő emlékmúzeumát kicsit feljebb, a róla elnevezett utcában látogathatjuk meg. A parktól – itt található a Központi strand is – a vasúttal párhuzamos Jókai utcán tekerünk ki Szárszóról. Útközben több helyen is lemehetünk fürödni a karnyújtásnyira lévő Balatonhoz.
Földvár felé félúton az utca neve megváltozik: a Rákóczi Ferenc utcán érjük el a Nyugati szabadstrandot, és ugyanitt csábít megállásra a Bor és Bringa nevű frissítőállomás.
Tipp: 600 méterrel arrébb rövid (de meredek) kitérőt tehetünk a Balatonföldvári Hajózástörténeti Látogatóközpontba, ami egyben kilátó is, nem is akármilyen panorámával: kb. 70 méterrel a magyar tenger szintje fölött Akarattyától Keszthelyig pásztázva válik kézzelfoghatóvá a tó lenyűgöző mérete, szemben pedig a Balaton-felvidék mozaikos táján nyugtathatjuk szemünket.
A központba visszatérve a mólóval szemben találjuk a Balaton egyetlen – igaz, mesterséges – szigetét, a Galamb-szigetet. A centrumtól kerékpárúton indulunk, ismét a vasút mellett.
Szántódra érve egy ideig a kis forgalmú Gyulai Jenő utcán gurulunk, majd egy rövid kerékpárút következik, és a Rigó utcán ismét megközelítjük a Balatont, és akár meg is fürödhetünk benne az itt található szabadstrandon. A strandtól a Parti villasoron folytatjuk utunkat, és jó 1000 méter után elérjük a révhez vezető bekötőutat.
Tipp: Innen egy oda-vissza 3 km-es kitérőt tehetünk Szántódpusztára: a Csokonai tér útelágazásán átkelve a kissé jobbra (délre) induló Kazinczy Ferenc utcán jutunk ki a faluból, és a Szántódi-Bereken átvágva, kerékpárúton érjük el a 7-es főutat. Itt lámpánál kelhetünk át az úton, hogy meglátogathassuk az egykori majorságot, amely ma egyfajta skanzenként működik. A birtok képe a kb. 150-200 évvel ezelőtti állapotokat tükrözi. Ugyanazon az úton, a berken keresztül érünk vissza a komphoz, hogy átkelve az északi parton folytassuk utunkat.
Tihanyba érkezve a kompról legördülve egyenesen indulunk a falu felé, majd kb. 400 métert tekerve jobbra térünk az erdőben folytatódó kerékpárútra. Egy darabon öreg platánfasor követi utunkat, majd nemsokára ismét házak közé érünk, és megpillantjuk a Balatont, épp az Átrium strandnál. A kerékpárút itt észak felé (balra) fordul, és a műúttal párhuzamosan fut tovább. A bicikliút egy benyúló sziklára „ugrat fel”, ahonnan karnyújtásnyira látszanak a déli part dombjai, egy balkanyar után pedig a bencés apátságra, valamint Balatonfüredre és a környező kis falvakra nyílik csodás kilátás.
A Somosi szabadstrandál lévő parkoló után emelkedni kezd a bicikliút, és a parttól is eltávolodunk. Kb. 400 méteres kaptató után, a Fürdőtelepi út elágazásában a kiépített kerékpárút megszakad, mi pedig a táblákat követve, a főúton gurulunk lefelé 200 métert, majd balra az egyirányú Váralja utcába kanyarodunk. Rövid emelkedő után az utca enyhén lejteni kezd, az alján jobbra átkelünk az országút alatt. A hajóállomáshoz érünk, ahol több étteremnél és büfénél is megpihenhetünk, illetve itt van a Napsugár strand is.
Tovább tekerünk Balatonfüred felé, és hamarosan visszatérünk a főút hegy felőli oldalára, és 1,3 km után elérjük a Gödrösi szabadstrand hosszú parkolóját, ahol a tó mellett ismét számos étkezőhely, és egy kalandpark csábít megállásra. Gödrös után Diós következik, ahol a levendulaültetvénynél balra fordulunk (Aszófő, Keszthely irányába), és innentől a Balatoni Bringakörutat követjük majd egészen Révfülöpig. A tihanyi letérő, majd a sajkodi elágazás után Aszófő következik.
Tipp: Aszófőn a Nagyi Kertje Teaház teraszán, teát vagy bort kortyolgatva érdemes elidőzni a Bázsai-öböl látványán. Innen nem messze pedig, a Romkápolna utcán indulva rövid kitérőt tehetünk a Kövesdi templomromhoz, ahol az Almás-forrás hűs vizével, ódon falak közt frissülhetünk fel.
Aszófőt elhagyva dombossá válik a terep, és hamarosan Örvényesre érünk. Itt érdemes megnézni a műemlék vízimalmot, és a falu végén a táblázást követve északi parti utunk utolsó szabadstrandjára tehetünk oda-vissza 2 km-es kitérőt.
Balatonudvariig ismét két kisebb dombot kell leküzdeni, és az első látnivaló, ami „szembe jön”, rögtön a falu elején található temető. A szív alakú sírkövek eredete máig a homályba vész, csak legendák keringenek születésükről. A Szent Márton püspök-templom után 250 méterrel átkelünk a 71-es úton, és a Levendula utcán a Balaton felé vesszük az irányt. A központ füves parkjánál a vasúttal párhuzamosan futó, különálló bringaúton, szép fűz- és nyárfasor mentén érünk át Fövenyes településrészre. A sokat mondó Gesztenye sor a túra egyik legszebb szakasza. A végén utunk jobbra, felfelé tér a 71-es út felé, de érdemes inkább balra fordulni, és a Fövenyesi strandon megpihenni.
A 71-es főúttal párhuzamosan, egy hosszabb emelkedőt leküzdve közelítjük meg Balatonakalit, de a tetőponton, az egykori Mandula csárdánál visszaereszkedünk a vasút és a tó szintjére. A Vasút soron érjük el a Bringakali nevű kerékpáros pihenőt és szervizt. Itt balra kitérőt tehetünk az akali strandra is, a Bringakörút azonban jobbra tér, és kisebb emelkedő után a Kossuth Lajos utcán fordul balra. Akali főutcája számos régi, műemlék vagy műemlék jellegű lakóházat rejt, közülük a 36-os számú vendégház és múzeum is egyben. A Petőfi Sándor utcán jobbra fordulunk, és a Forrás park mellett tekerünk fel a 71-es útig. A főúttal párhuzamosan hagyjuk el Akalit.
Tipp: aki le szeretné rövidíteni a körtúrát, a Kossuth Lajos utvából menjen tovább a Révész utcán, így éri el a kikötőt. Főszezonban innen
Az egykori zánkai úttörővároshoz közeledünk, amelynek víztornya, illetve magas főépülete messzire látszik. 400 méterrel a gyermeküdülő előtt balra, a főút túloldalán a Ságdörgicsei templomromot látjuk – sajnos a vízmű bekerített védterületén, így az egykori település maradványai nem látogathatóak. Az ifjúsági centrum mellett egy régi katonai járműveket felvonultató kiállítás várja látogatóit. Nemsokára átkelünk a 71-es úton, majd 650 méter után ismét legurulunk a vasút mellé. Zánkára értünk, és a Vérkúti utcán végigtekerve balra találjuk a strandot, és arra folytatódik a kerékpárút is.
Tipp: Érdemes kitérőt tennünk a település felső, Köveskál felőli végébe – mindjárt három célpontot is találunk egy százméteres körben: az Árpád-kori építésű, ma református templomot, a Gyógynövény-völgy látogatóközpontot és a Neked Főztem nevű „büfé és gasztrokocsmát”. Innen fentről már nem is érdemes visszamenni a Bringakörút amúgy zötyögős útjára, hanem a Villasor utcán kell jobbra elhagyni Zánkát. Így Balatonszepezden a Dózsa György utcára érünk, és itt csatlakozunk rá a kijelölt kerékpárútra.
Aki a Zánkai strandtól nem szeretne felkapaszkodni a falu központjába, az a Halász utcán hagyja el az üdülőtelepet, és kb. 1,8 km után éri el a 71-es utat.
Tipp: Itt ismét több lehetőség közül választhatunk: feltekerünk a kerékpárútnak kijelölt, meredek Virius utcán, és balra a Dózsa György utcán érjük el a központot. A másik lehetőség szerint a 71-es út járdáján teszünk meg 350 métert, és az enyhébben emelkedő Petőfi utcán közelítjük meg Szepezd kacskaringós utcákkal szabdalt ősi magját.
Balatonszepezd három temploma közül a két protestáns között kerekezünk el. Egy utcával odébb, a Széchenyi közben kerékpáros pihenő csábít megállásra. A Bringakörút a Honvéd utcán folytatódik, majd jobbra tér a Révfülöpi utcára, ez pedig kerékpárútban folytatódik, és ismét leérünk a 71-es út mellé.
Rázós rész következik: a Szepezd és Szepezdfürdő közötti kerékpárútra bizony ráférne már egy felújítás. Kárpótlást a családias szepezdfürdői strand adhat, amelynek egyik bejárata egy gyalogos felüljárónál van. Ugyanitt tűnik fel egy nagy sárga épület is, amely sehogy sem illik a képbe: a ma szállodaként működő kastélyt a múlt század elején Sebestyén Gyula néprajztudós építtette.
Révfülöpre egy másik gyalogos felüljárónál érünk be, itt – zebrán – át is kelünk a főúton, majd 350 méter után a vasúton is. A Halász utcával együtt kanyargunk Révfülöp központja felé, és előbb egy jobbkanyarnál tehetünk egy egyenes kitérőt a Szigeti strand felé, a következő elágazásban pedig az egyenesen induló zsákutca Fülöp falu egykori templomának maradványaihoz vezet. A Bringakörútra visszatérve 500 métert teszünk meg, és megérkeztünk Révfülöp „nyári központjába”, ahol balra található a hajóállomás.
Tipp: Ha van időnk a hajóindulásig, a vasúton átkelve kitérőt tehetünk a Pincemúzeumhoz, de akár a csodálatos panorámával kecsegtető Fülöp-hegyi Millenniumi kilátóhoz is felmászhatunk – a vége felé már leginkább gyalogszerrel.
A Révfülöp és Balatonboglár közötti menetrendi hajó elő- és utószezonban is működik, de a pontos menetrendet indulás előtt mindenképp érdemes megnézni a BAHART honlapján.
A kihajózás után jobbra feltűnik a Badacsony tömbje, balra a távolban a Tihanyi-félsziget, szemben pedig a Balatonboglár fölötti kettős csúcs vonzza a tekintetet. Kevesebb mint félórás hajóút után érünk a balatonboglári kikötőbe, és még ki se kötöttünk, balra egy régi csavargőzöst láthatunk kiállítva, a balatoni hajózás egy korai hírmondóját.
A boglári kikötőből a vasút felé tekerünk tovább, és közvetlenül előtte érjük el a Balatoni Bringakörutat.
Tipp: Ha erőnkből telik, itt érdemes egy kb. 2,5 km-es kitérőt tenni a város fölé magasodó Várdombra: a vasutat keresztezve balra fordulunk a 7-es úton, majd jobbra a Szabadság utcán, és kb. 600 méter emelkedés után balra az egyirányú Iskola közön vágunk át az Árpád utcára. Itt ismét balra térünk, és hamarosan elérjük azt a parkolót, ahonnan már gyalog (vagy kerékpárral) érhetjük el az erdei játszóteret, a bobpályát és kötélparkot valamint a Gömbkilátót. Utóbbi megéri a belépődíjat, mert tekintetünket újra végigfuttathatjuk túránk teljes útvonalán. Visszafelé menet a szomszédos Temető-dombra is felmászhatunk, itt Boglár egykori templomának romja mellett két szép kápolna is áll. Az Árpád, majd az egyirányú Templom utcán gurulunk vissza a tó szintjére, és a főúthoz érve mindjárt át is kelhetünk rajta, majd a vasúton is, hogy a Kodály Zoltán utcával párhuzamosan futó kerékpárúton folytassuk utunkat.
Sajnos a kerékpárút minősége itt is kívánnivalót hagy maga után, de szerencsére a párhuzamosan futó út sem forgalmas. A bicikliút vége egyben a szomszéd város, Balatonlelle kezdete. Kis forgalmú utcákon érjük el a hajóállomást, és a Móló sétányon tartunk a vasúti átjáró felé. A Bringakörút – és a mi körutunk is – itt balra tér a vasút Balaton felőli oldalán.
Tipp: Tehetünk egy utolsó kitérőt, hogy egy kb. 1 km-es egyenesre felfűzzük Lelle fő látnivalóit: az Afrika állatvilágát bemutató Afrika Múzeumot, a vörös homokkőből épült Szentháromság-templomot és a ma iskolaként működő Jankovich-kúriát.
A közlekedés centrumát jelentő körforgalmon át visszatérünk a kijelölt Bringakörútra, amely a vasúttal párhuzamosan, a Köztársaság utcán vezet ki a városból.
Majdnem 4 km-en át tekerünk itt, és közben csendben átérünk Balatonszemesre. A Tetves-patakot átszelve megközelítjük a Balatont, és mintegy jutalmul, végig a szabadstrand mellett érünk vissza Szemes központjába. A hajóállomásnál jobbra térünk, keresztezzük a vasutat, majd a bazársor előtt elhaladva megérkezünk az állomás parkolójába, ahonnan indultunk.
A Balaton I. Aktív térkép összes túraajánlata
Cartographia - Balaton I-II. Aktív térkép A legismertebb kerékpáros túraútvonal a Balatonnál a Bringakörút, de a parttól kicsit eltávolodva is számos izgalmas és látványos kerékpáros útvonalat találunk. A Cartographia Aktív térképéhez kapcsolódva összesen 22 kerékpáros és 2 gyalogos túrát ajánlunk leírással, képekkel, letölthető trackekkel.
Balaton körüli strandok és élményparkok
Strandok a Balaton partján Beköszöntött a kánikula, az iskolák bezárták kapuikat a nyári szünetre, így épp itt az ideje, hogy kikapcsolódjunk egy kicsit a vízparton. Ha balatoni nyaralást tervezünk, de nem döntöttünk még az úticélról, érdemes tájékozódni, hol milyen strand vár minket.
Élmények, kalandok a Balatonnál Összeszedtük, hogy hova érdemes menni, ha nem volt elég az aznapi mozgás: listánkban szerepelnek a Balaton körüli kalandparkok, víziparkok, bobpályák, paintball pályák, egy mezítlábas ösvény és csupa olyan hely, ahova a kalandvágyó gyerekeket és felnőtteket bármikor el lehet vinni.